Easy Tips:
we know that Speed = distance/ time
=> from this we get distance = Speed*time
& Time=distance/speed
Time---> hours,minutes,sec
Distance--->kilometers,meters
Speed----> kmph,mps.
=> One more thing to remember all the parameters must be in 1 form.i.e., either in Kilometers for distance,hours for time or meters(distance) and time in sec
=>Check that given values are of uniform values or convert them
1Km=1000m
1hr=60 min
by this in order to convert Speed (km/hr)====> to Speed(m/sec)
=> we need to multiply the given value with 5/18
Eg: speed =18 km/hr= 18*(5/18) =5 m/sec
In the similar way,
to convert speed in m/sec to km/hr :
=> multiply the given value with 18/5
eg: 15m/sec speed = 54 km/hr
Now,coming to the cases with Boats and Streams:
Let Speed of the man in Still water or Speed of boat in Still water ="a"
Speed of current or Rate of Current = "b"
Downstream Speed = a+b
(since Downstream increases the speed and decreases the effort to ride the boat)
Upstream Speed =a-b
(Since its Difficult to ride in Upstream the person has to use more effort)
Let the distance between source and distance be "k"
now,
Time(Downstream) = k/(a+b)
Time(Upstream)=k/(a-b)
If the person travels from source to destination and again reaches to source then,
Time(Upstream+Downstream) =[k/(a+b)]+[k/(a-b)]
........more updates will be updated soon...Gwtmi.. :)
we know that Speed = distance/ time
=> from this we get distance = Speed*time
& Time=distance/speed
Time---> hours,minutes,sec
Distance--->kilometers,meters
Speed----> kmph,mps.
=> One more thing to remember all the parameters must be in 1 form.i.e., either in Kilometers for distance,hours for time or meters(distance) and time in sec
=>Check that given values are of uniform values or convert them
1Km=1000m
1hr=60 min
by this in order to convert Speed (km/hr)====> to Speed(m/sec)
=> we need to multiply the given value with 5/18
Eg: speed =18 km/hr= 18*(5/18) =5 m/sec
In the similar way,
to convert speed in m/sec to km/hr :
=> multiply the given value with 18/5
eg: 15m/sec speed = 54 km/hr
Now,coming to the cases with Boats and Streams:
Let Speed of the man in Still water or Speed of boat in Still water ="a"
Speed of current or Rate of Current = "b"
Downstream Speed = a+b
(since Downstream increases the speed and decreases the effort to ride the boat)
Upstream Speed =a-b
(Since its Difficult to ride in Upstream the person has to use more effort)
Let the distance between source and distance be "k"
now,
Time(Downstream) = k/(a+b)
Time(Upstream)=k/(a-b)
If the person travels from source to destination and again reaches to source then,
Time(Upstream+Downstream) =[k/(a+b)]+[k/(a-b)]
........more updates will be updated soon...Gwtmi.. :)
No comments:
Post a Comment